ZAČÁTKY

Na konci zimy 2013 jsme po oddílové akci (video) dospěli k přesvědčení, že by bylo super, mít něco ledu trochu blíže k domovu.

Začali jsme hledat.

Už na jaře jsme měli vytipovaný prostor. Pár starých horalů a lezeckých veteránů o tomto bývalém lomu Na Bídě, v samotném centru Liberce, vědělo.
Většině lidí je toto místo zatím ale neznámé.


Našli jsme a pronajali ho.

Léto jsme věnovali vymýšlení koncepce, jak to pojmout a uchopit a jak to celé pomalu rozjet. 

Začali jsme shánět informace, podporu, zkušenosti s něčím podobným...
A tak... jsme našli Adrex. 
Společné prvky zájmu našeho ledového snu s projektem "Ledových stěn" Davida Matušky nás postupně vedly k jasnému společnému cíly.

Začali jsme jednat.

Vyjasňili jsme si naše vize a cíle a našli v nich společnou řeč možné spolupráce. 

Začali jsme makat.

Na podzim jsme začali za podpory kamarádů a dobrovolníků s terénními úpravami. Mladých náletových javorů byly stovky. Tuny hlíny a kamenů jsou na zemi a ne na stěně...

A pak k nám přišel přes hory Hanibal.
Vše dostalo najednou potřebný spád a sen se začíná vyjasňovat... 


Cíle

Zima 2013/2014 - zprovznit vše co je nutně třeba a zahájit zkušební první sezonu na ledolezení.

Jaro 2014 - začít s přípravami na výstavbu ferratového výcvikového střediska a vymyslet drytoolingové cesty.

Léto 2014 - mít funkční ferratové a drytoolingové cesty

Zima 2014/2015 - mít druhou sezonu a druhé ledy... 

2014-2015 problémi s vyjasněním rolí ve sdružení - doba stagnace

2015 - zima opět nepřeje ledolezeckým aktivitám

2016/17 - zima pořádná - velký zájem

 

Z ročenky ČHS:

Impresum:
Ukazujeme, že horolezectví není jen sportem, ale i plnohodnotným životním stylem pro všechny věkové kategorie. A že to jde i ve městě.
Horolezecká aréna vzniká od října roku 2013, kdy se započalo s rekultivací bývalého Lomu Na Bídě do místa, kde se nyní potkává horolezecká obec s širokou veřejností. Cílem projektu je přibližovat horolezectví ve všech jeho podobách, lásku k horám, skalám a přírodě, široké veřejnosti. Ukázat, že je horolezectví nejen sportem, ale i v dnešní rychlé době, plnohodnotným životním stylem pro všechny věkové kategorie. Zcela unikátní poloha v samotném centru Liberce umožňuje si ozkoušet různé techniky lezení, materiál, vybavení, které se používá ve vysokých horách a na místech, kam se na rozdíl od arény, nedá dojet tramvají.

V Liberci, v samotném centru města, pouhých pět minut od dopravního terminálu, byla za domy schovaná skládka. Skládky nejsou ničím zajímavé, ale tato ano. Byla v bývalém lomu Na Bídě a okolo ní je spousta krásné skály.
Chodili jsme okolo ní a zimu 2012 si pamatujeme díky tomu, že se dělaly přirozené rampouchy a ty nás lákaly k lezení. Jen tak ale přelézat plot a brodit se odpadky se nám nechtělo.

Pár společných slov vedlo k myšlence, která s námi žije až do teď.
V rámci oddílu HO HMS jsme já, Filip Starý a Filip Čálek založili spolek za účelem zvelebení tohoto místa do podoby multifunkčního lezeckého areálu s parkovou úpravou, který by přibližoval horolezectví široké veřejnosti a zároveň by byl super cvičným terénem i pro ostřílené borce, hlavně na drytooling.

Bylo nám od začátku jasné, že to bude jen práce a na dlouhou dobu jen práce a práce.
Rozdělili jsme si úkoly a postupně během roku 2013 se nám podařilo dostat pozemek o výměře skoro 3000 metrů čtverečních do nájemní smlouvy. Asi tenkrát na magistrátu byli rádi, že se někdo chce pustit do rekultivace zapomenuté městské části a přidat městu Liberec další unikátní sportoviště.


Díky tomu, že jsem se dovolal Davidovi Matuškovi z Adrexu a debatoval s ním, dostal cenné rady o fungování podobných projektů, jsme se rozhodli do toho jít a zkusit, jestli půjde přenést atmosféru lezeckých aktivit, i do centra velkého města.


Dalším důležitým mezníkem bylo potkání se s Pavlem Lázničkou z Hanibalu. Jen díky němu jsme se dostali k prvním partnerům a vybavili jsme půjčovnu potřebným materiálem.

Hanibal se tak stal naším prvním generálním partnerem na další tři roky a za nemalou finanční pomoc do začátku, jsme hrdě nesli jméno Hanibal Horolezecká aréna a společně uspořádali pár zajímavých akcí. Nejlepší je Festival zmrzlého diváka. Letní kino v létě umí každý, ale leťák v zimě? Karimatku a péřák sebou. Jinak mrznete. Liberečáci říkají do dnes, Hanibal aréna. A to i přesto, že jméno generálního partnera momentálně hledáme.


Potřebovali jsme hrubou lidskou sílu. Tu jsme hlavně našli v lezcích z HO Hodkovice nad Mohelkou. Lukáš Appelt, Martin Šulc a Jakub Vaníčků nám pomohli z nejhorších terénních úprav, vykácení náletových dřevin, za pomocí hasičů opláchli skálu od bahna, nalezli jsme první cesty, odjistili, zbudovali ferrátu…


Díky Kryštofovi Polákovi máme zase osvětlený areál a můžeme lézt i v noci.
Filipovi se podařilo dotáhnout do konce myšlenku známého lezce jako patrona arény do hvězdného konce. Leo Holding sice při své návštěvě lezl jen po skále a končil v bahně, ale nakopnutí do pokračování a dotažení myšlenky do konce, to bylo veliké.


Ammbasador Mára Holeček už bylo jen neslevování z našich snů. S Márou jsme otevřeli i první část ferráty a udělali i pořádné představení veřejnosti a mediím. Mára měl, zrovna čas, jelikož měl nohu v gipsu.


Díky Pavlovi Pfeifrovi, kterému nikdo neřekne jinak než Kašpárek, se ze skládky pomalu ale jistě stalo místo klidu a oáza pohody. Zasadili se stromy, udělalo jezírko, kde je dnes největší hnízdiště čolka horského, zasel se trávník, udělali stylové lavice… prostě bez Kašpárka, by jsme asi ještě dnes tahali z bahna sklo a místo toho trháme kanadské borůvky u petanqového hřiště. Že tu byla skládka, už dokazují jen historické fotky.


Započala spolupráce s Čhs. V roce 2014 jsme splnili podmínky koncepce lezeckých parků a myšlenka přivádět k lezení hlavně děti, mohla začít.


Jenže se někdy stane, že se i s „kamarádem na laně“ najednou z ničeho nic nepohodnete. Ač dodnes nevíme, jak se to vlastně přihodilo, tak jsme s Filipem a Kašpárkem o jednoho Filipa přišli.
Narychlo jsme řešili, jak udělat, aby energie, co jsme do arény již dali, nepřišla bez práce k užitku někomu jinému.
Temné období, které nám ve své podstatě zastavilo na dvě sezony další růst.
Nakonec se vše vyřešilo a i okolí pochopilo, že sliby pana Čálka, jsou spíše chyby.
Místo davů lezců, nám krásně zhutněl trávník. Dokonce tak, že do něj snad uděláme letos jamky a přibude další aktivita.

 

Dnes už je vše pod křídly nového spolku (Horolezecká aréna z.s.), a lidé co aréně obětovali spoustu času mu ho můžou dávat dál. A díky jim za to. Bez lidí, přátel, kamarádů, veřejnosti a nadšenců by to nešlo.

Díky nim je možné udržet provoz arény, zatím jen na zavolání a rezervaci dopředu. Vždy seženeme někoho, kdo Vám otevře a s Vámi pobude.

Aktuální informace nejlépe dohledáte na dvou profilech na Facebooku.
/horolezckaarena – slouží pro celoroční informace široké veřejnosti
/ledovaarena – informace hlavně k zimnímu provozu a cílenost na lezce
Vše potřebné na www.horolezeckaarena.cz


Nabízíme: cesty pro drytooling, zajištěnou cestu, cvičná cesta s dřevných předvrtaných klád pro začátečníky, trenažér chytání pádů, desku na paragána, instruktáž, šikmou ledovou stěnu pro nácvik přejišťování dvojic, Testcentrum výstroje, půjčovna vybavení, místo pro grilování(catering na vaše oslavy), prostor pro míčové a jiné hry vyžadující volný prostor, lukostřelba, haptickou stezku(procházka bosky po různých materiálech), outdorrové promítání-audio i video, dárkové poukazy s lezeckými kurzy

Technické parametry:
Celková výška skal : 28 metrů Délka lezeckých cest : 20 - 25 metrů Počet lezeckých cest : 20 Jištění : horní jištění (erární lana) Via Ferrata : 130m(lze i protisměrně, takže 260m) Půjčovna materiálu : ANO. Lze půjčit i na Vaše výlety Zastoupené značky pro TESTCENTRUM : Grivel, Petzl, Singing Rock, Climbing Technology, Cassin, DMM, Tendon, Ocun.
Otevřeno: Areál je v oplocen a přístup je možný po předešlé rezervaci
Vstupné: od 100Kč
- Kapacita pro ledolezení : 20-30 lezců, diváků 100-200 (v sektoru pro stání) - Kapacita pro drytooling: 10 lezců - Kapacita pro zajištěnou cestu: 20-30 lezců
- Kapacita pro handicapované: 1 místo - Kapacita pro média: 6 míst - VIP parking: 1 místo - Ostatní parkoviště: 600 míst (OC Forum)

Charakteristika

Bývalý lom Na Bídě, ve kterém byla již dávno ukončena těžba žuly. Šířka stěny je přibližně 100m, výška se pohybuje od 15-28m, celá aréna tak nabízí cca 2000m2 prostoru k lezení. Uvidíme kolik ledu se nám podaří letos vyrobit....

Geologická charakteristika

V našem lomu se nachází magmatity lužické oblasti. Na východní stěně lomu se vyskytuje světle šedý drobně zrnitý granit s biotitem a hojnými leukokrátními křemen-živcovými konkrecemi, v centru s agregáty mladšího biotitu. Tento typ granitu zde tvoří mladší kopulovitou intruzi uvnitř libereckého granitu. Hornina byla v minulosti lámána na dlažební kostky, které patří k charakteristickému dláždění středu města Liberec.